Shantee
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

"_" Interviu Sunrise Avenue "_"

In jos

"_" Interviu Sunrise Avenue "_" Empty "_" Interviu Sunrise Avenue "_"

Mesaj Scris de Anny Mier Iul 09, 2008 7:14 pm

Sunrise Avenue promit un show de zile mari la Bucuresti, in cadrul B`ESTFEST 2008. Intr-un interviu acordat bestmusic.ro, solistul Samu Haber i-a indemnat pe fanii ce vor veni la concert sa fie pregatiti pentru un spectacol plin de energie.

Bestmusic: Anul 2007 a fost pentru voi unul important; ati avut foarte multe concerte europene. Obositor sau energizant?

Samu Haber: Ambele. Este extraordinar sa sustii 169 de spectacole, plus show-uri TV si alte evenimente, festivitati de premiere etc. La sfarsitul anului mi-am dat seama insa cat de obosit sunt. Cu totii eram... De Craciun, am avut prima mea vacanta din ultimii trei ani si jumatate. Aveam nevoie de asa ceva.

B: Care sunt conditiile ideale pentru a compune muzica? Faptul ca esti in turneu atata vreme te poate inspira?

S. H.: M-am gandit la asta. De obicei cele mai bune idei imi vin cand sunt in masina sau in toaleta unui restaurant si trebuie sa inregistrez melodia cu telefonul. O continui acasa si, daca piesa se transforma in ceva bun, i-o arat producatorului. Cele mai bune idei iti vin atunci cand te astepti mai putin. Am compus `Fairytale Gone Bad` pe cand eram intr-un metrou la o ora de varf. A trebuit sa o cant in telefon, iar toti se uitau la mine ca la un nebun.

B.: In urma cu cateva zile ati cantat in deschiderea celor de la Bon Jovi. Cum a fost? V-ati intalnit in culise?

S. H.: Nu, nu ne-am intalnit. Aveam programata o intalnire, insa din diferite motive si-au amanat toate interviurile. Inclusiv intalnirea cu noi. A fost un privilegiu sa cantam in deschiderea lor, fara indoiala; si a fost foarte tare sa avem postere cu numele ambelor trupe. A fost extraordinar sa ne bucuram de uriasele pregatiri pentru Jon Bon Jovi si ai sai, insa cand esti pe scena nu te gandesti cui apartine audienta. Ai in fata 50 000 de oameni si treaba ta este sa ii faci sa sara, sa bata din palme, sa cante si sa se bucure de moment.

B.: Care sunt primele lucruri pe care le faci cand ajungi in camera de hotel, dupa un concert?

S. H.: Ma dezbrac si stau infasurat intr-un prospop, fumez o tigara, beau o cola sau o bere si stau jos pentru vreo 5 minute; apoi fac dus si iau cina.

B.: Nu a fost usor pentru Sunrise Avenue sa lanseze primul disc. In urma cu cinci ani ati discutat cu foarte multi producatori si case de discuri, in speranta unui contract cat mai bun. Ati avut succes insa de la bun inceput. De ce a fost totusi atat de greu sa semnati cu cineva?

S. H.: La inceput nu aveam toate piesele finalizate. Foarte multi dintre ei au avut o problema si cu personalitatea mea. Eram foarte sigur pe ceea ce trebuia sa fac. Vroiau sa ne schimbe atat pe noi, cat si stilul nostru. A trebuit sa refuzam asta. Cred insa ca e un lucru bun ca ne-a luat atat. Lucruile bune nu se fac usor.

B.: Este scena muzicala din Finlanda atat de saturata? Ai nevoie si de noroc ca sa reusesti acolo?

S. H.: Trebuie sa muncesti din greu. Trebuie sa gasesti oamenii potriviti cu care sa lucrezi. Asta e secretul. Norocul are rolul lui in viata, insa nu ai cum sa schimbi ceva in privinta asta. Munca, munca si iar munca. Este o regula pentru oricine si oriunde.

B.: ` On the Way to Wonderland` este, fara indoiala, un album de succes. S-a vandut foarte bine in toata Europa, iar single-ul `Fairytale Gone Bad` a fost un hit in foarte multe tari. Exista o anumita presiune asupra voastra in ceea ce priveste realizarea celui de al doilea album, din acest punct de vedere?

S. H.: Sigur ca trebuie sa privesti lucrurile cu cat mai mult profesionalism si seriozitate. Avem foarte multi oameni care sunt implicati in asta si vreau sa facem cantece cat mai bune pentru noul album. Am ramas insa surprins de cat de relaxati suntem in studio. Aveam selectate aproape 30 de cantece si vom lansa doar 14-16 dintre acestea. Nu simtim presiune din acest punct de vedere. Un alt lucru bun este ca nu am mai fost de mult timp in studio. Este extraordinara schimbarea.

B.: `On the Way to Wonderland` a fost lansat in urma cu doi ani. Cand vom auzi noul album Sunrise Avenue? Va fi diferit, muzical vorbind, sau veti urma aceiasi reteta?

S. H.: Vom aborda aceiasi reteta. Asta inseamna ca nu ne vom gandi la genuri sau curente, ci vom inregistra doar cantece care ne plac. Sigur ca am castigat experienta in ceea ce priveste compozitia, asadar anumite materiale vor fi mai profunde decat cele de pe primul album. Insa relaxarea si pasiunea au ramas. De asta ai nevoie.

B.: Ai un mesaj pentru vizitatorii nsotrii, care va vor vedea pentru prima data live? De ce surprize vom avea parte la Bucuresti?

S. H.: Ar trebui sa dormiti si sa mancati bine inainte de spectacol, pentru ca va vom face sa transpirati!!! Este extraordinar sa mergi intr-o tara pentru prima data. Ai parte de un bonus de energie din cauza acestei situatii speciale.
I love you
Anny
Anny
Admin
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 140
Varsta : 28
Localizare : Din Dragoste
Data de inscriere : 12/04/2008

https://amazingworld.forum.st

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum